Praca na drabinie a przepisy BHP
Aby skutecznie zabezpieczyć się przed wszelkiego rodzaju wypadkami, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zaleceń BHP. Niestety czasami zdarza się nam nie odbyć takiego szkolenia, nasi przełożeni podejdą do tematu małostkowo, lub po prostu nie będziemy uważać w trakcie jego trwania. Efekty tego mogą być dramatyczne, zwłaszcza jeżeli chodzi o nasze zdrowie, a nawet życie. Z tego względu postanowiliśmy napisać krótki poradnik związany z pracą na drabinie w kontekście przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Zapraszamy do lektury.
Bez drabiny ani rusz
Istnieje wiele prac, w których wejście po drabinie jest jedynym sposobem, aby je wykonać. Ogród, budowa, rozwieszanie elementów dekoracyjnych czy segregacja towaru na półkach. Moglibyśmy wymieniać tak w nieskończoność, ale jedno jest pewne. Drabina jest środkiem mało stabilnym, w porównaniu na przykład do innych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Z tego względu, należy przestrzegać wszystkich przepisów BHP, które pozwolą zminimalizować ryzyko upadku przy pracy.
BHP a drabina
Przepisy BHP w kontekście pracy na drabinie zalecają, aby przede wszystkim w trakcie pracy na wysokości, posiadać odpowiednią odzież to znaczy: strój dopasowany do pory roku, rękawice robocze, zakryte buty z podeszwą antypoślizgową, wkładką zabezpieczającą przebicie buta na przykład gwoździem. Poza tym wymagany jest hełm, który ma aktualną datę ważności i kamizelkę ochronną. W momencie wykonywania pracy na wysokości przekraczającej dwa metry obowiązkiem jest wyposażenie pracownika w szelki ochronne z krótką linką i urządzeniem samohamownym.
Zachowania niepożądane
Najważniejszym i zarazem największym błędem jest stosowanie drabiny uszkodzonej. Podłużnice i szczeble, muszą pozostać nienaruszone oraz łączyć się ze sobą trwale. Odnośnie do drabin drewnianych, szczeble muszą być sklejone i zaczopowane do gniazd podłużnic. Drabiny aluminiowe elementy powinny być proste i niewygięte. W przypadku drabin, na które składa się kilka części, nie mogą zostać zmieszane względem siebie. Kiedy mamy pewność co do stanu technicznego, należy zadbać o prawidłowe ustawienie. Ważne, aby nie używać rozstawowi drabiny jako przystawną. Opieranie jej o śliskie płaszczyzny i niestabilne elementy nie zapewnią nam bezpieczeństwa. Stawianie drabiny przed zamkniętymi drzwiami, na nierównym podłożu i w pobliżu maszyn, nie jest wskazane w momencie, kiedy nie daje nam to stuprocentowego bezpieczeństwa.
Istnieje także wiele ograniczeń, dotyczących z rodzajem wykonywanej pracy. Podczas prac tynkarskich, murarskich czy ciesielskich, powyżej 3 metrów, wzbrania się używania drabiny przystawnej. W przypadku prac malarskich ograniczenie dotyczy drabin rozstawnych, nie należy wykonywać takiego rodzaju prac powyżej 4 metrów.
Poza stanem technicznym, ustawieniem i wysokością nieprzekraczalną, ważny jest sposób przenoszenia. Gdy przekracza długość 4 metrów, przenoszenie jej przez jedną osobę jest niedopuszczalne.
Organizacja pracy
Drabiny można użyć na budowie w momencie, kiedy nie ma możliwości użycia bardziej bezpiecznego sprzętu. Trzeba ustawić ją na stabilnym podłożu, który pozostawi szczeble w pozycji poziomej, a dodatkowo zabezpieczyć przed ewentualnym upadkiem. Przy pracy powyżej 2 metrów wysokości, należy zaopatrzyć się w szelki z linką, która jest przymocowana do stałej konstrukcji. Kiedy drabina przekracza 4 metry wysokości, obowiązkiem jest posiadanie szelek z urządzeniem samohamownym przypiętym do pionowej prowadnicy, usytuowanej 40 cm od osi drabiny.
Kiedy wybieramy drabinę rozstawną, jej wysokość musi umożliwiać pracownikowi złapanie się poręczy lub podłużnic w każdej chwili, a w przypadku zajętych rąk oparcie się udem lub biodrem. Zwieszane, należy zabezpieczyć w taki sposób, aby zapobiec bujaniu i przemieszczaniu. Natomiast drabiny linowe muszą być dodatkowo zabezpieczone przed upadkiem pracownika.