Na czym polega szkolenie okresowe BHP?
Szkolenia BHP organizowane przez doświadczonych profesjonalistów z branży to szkolenia wstępne i okresowe. Wszystkie są obowiązkowe, a za ich organizację odpowiada nikt inny, tylko pracodawca. Okresy szkoleń okresowych różnią się w zależności od zajmowanego stanowiska. Warto korzystać ze szkoleń organizowanych przez najlepszych w branży!
Szkolenie okresowe BHP to jeden z najważniejszych i absolutnie niezbędnych elementów dla zapewniania najwyższego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy każdej firmie. Nie warto bagatelizować przeprowadzenia fachowego szkolenia, bo wówczas możliwość wypadku w pracy czy utraty zdrowia lub nawet życia pracownika, zdecydowanie wzrasta. Co powinniśmy wiedzieć o szkoleniu BHP?
Spis treści:
- Szkolenia okresowe BHP – po co?
- Kiedy przeprowadzić szkolenie BHP?
- Jak przebiega szkolenie BHP?
Nie tylko wstępne szkolenie BHP, ale również i te okresowe, są obowiązkowe do przeprowadzenia w każdym przedsiębiorstwie. Za ich organizację odpowiada jednak nie kto inny jak pracodawca. On też powinien zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierować swoich podwładnych na okresowe szkolenia BHP w celu uaktualnienia oraz ugruntowania wiedzy, oraz umiejętności z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Na czym dokładnie polegają okresowe szkolenia BHP?
Szkolenia okresowe BHP – po co?
Cel okresowych szkoleń BHP jest bardzo szeroki. Wiązać się będzie nie tylko z ugruntowaniem posiadanej już wiedzy, ale i jej aktualizacją oraz zapoznaniem z nowymi wytycznymi w obszarze techniczno – organizacyjnym. Aktywne i regularne uczestnictwo w obowiązkowych szkoleniach BHP powinno być już wpisane w kompetencje zawodowe każdego odpowiedzialnego pracownika. Nie warto więc bagatelizować obecności podczas spotkań szkoleniowych- tym bardziej że czas spędzony na szkoleniu liczony jest jako normalny czas pracy.
Kiedy przeprowadzić szkolenie BHP?
Szkolenie okresowe BHP jest kolejnym, po obowiązkowym szkoleniu wstępnym. Powinno się odbyć nie później niż 6 miesięcy po zatrudnieniu osób na stanowiskach kierowniczych oraz w ciągu 12 miesięcy od momentu zatrudnienia pozostałych pracowników. Kolejne szkolenia okresowe przeprowadza się już w różnych odstępach czasu – te związane są przede wszystkim z rodzajem zajmowanego przez pracownika stanowiska. O więcej szczegółów w tym obszarze warto pytać specjalistów od BHP.
Jak przebiega szkolenie BHP?
Przyjęło się, że okresowe szkolenie BHP przybiera najczęściej formę wykładów, kursów i seminariów – choć zdarzają się przypadki także samokształcenia wspomaganego online. Szkolenia tego rodzaju dedykowane są wszystkim rodzajom pracowników – od kadry kierowniczej, po całą resztę stanowisk pracowniczych. Są jednak takie grupy zawodowe, w których częstotliwość szkoleń BHP jest zdecydowanie większa. Mowa o pracownikach branży budowlanej i osobach zatrudnionych w różnorodnych fabrykach. Tu występuje bowiem największe ryzyko urazów czy wypadków.