Instruktaż ogólny BHP – co warto o nim wiedzieć?

Interesują Cię fachowe usługi w dziedzinie BHP? Chcesz wiedzieć czym jest instruktaż ogólny? Zgłoś się do nas – wybierz super usługi od Betprim!

Wstęp
Instruktaż ogólny BHP to ważna część obowiązkowego szkolenia wstępnego BHP. Kto powinien wziąć w nim udział i jak długo trwa takie szkolenie? Warto wiedzieć też, na czym polega i dlaczego jest takie ważne. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych tym tematem!

Streszczenie artykułu
Instruktaż ogólny BHP to jedna z dwuczęściowego szkolenia wstępnego BHP. Obowiązek uczestnictwa w tego rodzaju instruktażu mają wszyscy ci pracownicy, którzy właśnie zostali zatrudnieni w danej firmie. Szkolenie zaliczane jest do obowiązkowych, a jego istotą jest głównie poznanie podstawowych przepisów BHP obowiązujących w danej firmie.

Spis treści
1. Wstęp
2. Instruktaż ogólny – co to takiego?
3. Czas trwania instruktażu ogólnego
4. Kto powinien wziąć udział w instruktażu ogólnym?

Artykuł
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami z dziedziny BHP, udział w obowiązkowym szkoleniu wstępnym BHP jest kwestią niepodważalną. Szkolenie to składa się z dwóch części – pierwszą jest instruktaż ogólny, drugą zaś – instruktaż stanowiskowy. Po przejściu wymienionych szkoleń obowiązywać będzie z kolei uczestnictwo w okresowym szkoleniu BHP. Warto jednak najpierw wiedzieć, czym jest instruktaż ogólny i co jest jego główną istotą.

Instruktaż ogólny – co to takiego?
Do najważniejszych założeń instruktażu ogólnego BHP należy zapoznanie nowoprzyjętego pracownika z podstawowymi przepisami obowiązującymi w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawą przepisów pozostają nie tylko zapisy uwzględnione w Kodeksie pracy, ale również te obowiązujące w danym przedsiębiorstwie. Podczas zajęć z instruktażu ogólnego poznaje się nie tylko szczegółowe zapisy regulaminu firmowego, ale również zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacji, gdyby na terenie przedsiębiorstwa doszło do wypadku. Warto więc uważnie uczestniczyć w

Czas trwania instruktażu ogólnego
Myśląc o uczestnictwie w instruktażu ogólnym BHP, warto odpowiednie wcześniej wiedzieć, ile czasu powinno się zagospodarować na udział w tego rodzaju szkoleniu. Zaleca się przeznaczyć przynajmniej 3 godziny lekcyjne – jest to czas minimalny przeznaczony na zajęcia szkoleniowe. Oczywiście czas ten może być też wydłużony – wszystko zależeć będzie od indywidualnych potrzeb uczestników. Jedno jest pewne – warto czerpać wiedzę od doświadczonych specjalistów z branży – korzyści z takiej praktyki będą wymierne!

Kto powinien wziąć udział w instruktażu ogólnym?
Obowiązkowe szkolenie ogólne BHP dotyczyć będzie osób, które właśnie zostały zatrudnione w konkretnym przedsiębiorstwie, ale nie tylko. Obowiązek uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach dotyczyć będzie także studentów odbywających praktykę studencką oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu. Zwolnienie z obowiązku uczestnictwa w tego rodzaju szkoleniu wstępnym dotyczyć może jedynie osób, które podejmują pracę dokładnie na tym samym stanowisku, które wcześniej zajmowały u innego pracodawcy.

Recent Posts
Szkolenia energetyczne SEP – co warto o nich wiedzieć?Czym są dobre praktyki BHP?