Odpowiednia prezentacja kluczem do skutecznego szkolenia BHP

Każdy, kto chociaż raz w życiu uczestniczył w jakimkolwiek szkoleniu, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że jego skuteczność zależy od wielu czynników. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się być gościem na niezwykle nudnej i monotonnej prelekcji. Osoba, która ją prowadziła, sprawiała zapewne wrażenie, jakby robiła to za karę, trzymając się jednego schematu, który prawdopodobnie przedstawia przed każdą kolejną grupą.

Niestety, właśnie tak wygląda większość szkoleń BHP. Nie jest to jednak regułą i zdarzają się również prelekcje, prowadzone z pasją, potrafiące uświadomić odbiorcom jak ważne jest przestrzeganie przepisów i zasad BHP podczas obowiązków zawodowych. Większość z nich opiera się na dobrze skonstruowanej prezentacji, która nie tylko wyjaśnia najbardziej złożone zagadnienia, ale przede wszystkim pomaga je wizualizować. Zapraszamy do lektury.

Kilka słów o szkoleniu

Prawidłowo przeprowadzone szkolenie BHP, jest nie tylko formą obowiązkowej prelekcji zakończonej zgodnie z wymaganiami egzaminem, ale przede wszystkim ma stanowić fundament do zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom w trakcie pracy. Niestety przyjęło się, że szkolenia BHP są beznadziejne i nikomu do szczęścia niepotrzebne. Jest to spowodowane tym, że większość tego typu szkoleń jest po prostu nudna. Wina prelegenta? Niekoniecznie! Czasami za odbiór wykładu odpowiedzialne są narzędzia, którymi się posługuje.

Prezentacje mają sens

Nie bez kozery pozostaje fakt, że większość wykładowców na uczelniach, zleca studentom tworzenie prezentacji w ramach zaliczenia na przykład ćwiczeń z danego przedmiotu. Taka forma nauki ma nie tylko znaczenie dydaktyczne, ale przede wszystkim pomaga zrozumieć temat za pomocą wizualizacji konkretnych treści. Wyobraźmy sobie sytuację, w której znajdujemy się na wykładzie. Profesor lub prelegent czyta, lub opowiada dany temat przez półtorej godziny. Żadnych slajdów, obrazków czy interakcji. Po około 30 minutach nasz mózg wyłączy się z trybu słuchania i zapamiętywania, a włączy się tryb bujania w obłokach i zastanawiania się, co dobrego zjeść dzisiaj na kolację. Warto jednak zaznaczyć, że to nie my jesteśmy temu winni. Po prostu tak skonstruowany jest nasz mózg.

Właśnie, dlatego kilkadziesiąt lat temu ktoś wpadł na pomysł, że aby lepiej przyswajać wiedzę lub konkretne zagadnienia, należy zaangażować więcej przestrzeni w naszym mózgu. Czerpiąc z prezentacji, nie tylko słyszymy, ale przede wszystkim widzimy treści wyświetlane na rzutniku. Dzięki temu możemy dłużej skupić swoją uwagę i zapamiętać wiele więcej treści.

Szkolenie BHP w formie prezentacji

Jeżeli prowadzisz własną działalność lub planujesz przygotować szkolenie BHP dla swoich pracowników, polecamy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zapewnia najlepsze osoby zajmujące się tego typu prelekcjami i korzystające właśnie z prezentacji multimedialnych. Pamiętaj, że bezpieczeństwo w pracy to kluczowy czynnik, dzięki któremu zapewnisz komfort sobie i swoim pracownikom.

Recent Posts
Zmiana w dokumentacji powypadkowejSzkolenia BHP jak często?